Implanty zębowe najwierniej odzwierciedlają zęby naturalne pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. Warto wiedzieć, że sam zabieg wszczepienia implantu to jeden z wielu etapów całego procesu leczenia. Oprócz precyzyjnej diagnostyki, ważne jest również przygotowanie kości do wszczepu implantu.

Nowoczesne rozwiązania w implantologii to mniejsze ryzyko powikłań.

 

Początki impantologii sięgają połowy XX wieku, kiedy to szwedzki ortopeda profesor Brenemark odkrył, że śruba tytanowa w długotrwałym kontakcie z żywą kością tworzy pełnowartościowy zrost. Zjawisko to zwane osseointegracją dało początek prawdziwej rewolucji w stomatologii!

Fenomen implantologii polega na tym, że organizm nie uważa wszczepionej tytanowej śruby, imitującej korzeń zęba, za ciało obce. Swobodne narastanie kości wokół implantu powoduje, że staje się on integralną częścią organizmu – wyjaśnia lek. stom. Aleksander Bielecki, specjalista w dziedzinie protetyki i implantologii w Dentica Bieleccy.

Implanty stomatologiczne nie tylko maskują braki w uzębieniu, ale przede wszystkim przywracają naturalne funkcje zębów. Trwałość i naturalność implantów sprawiły, że ten sposób leczenia stał się najbardziej skuteczną i estetyczną metodą uzupełnienia braków zębowych.

Zanim wszczepimy implant…

Zastosowanie implantów zębowych to proces, który rozpoczyna bardzo precyzyjna diagnostyka. Nowoczesną metodą jest stożkowa tomografia komputerowa 3D, która umożliwia precyzyjne zaplanowanie leczenia, a nawet wizualizację efektów końcowych! Badanie TK pozwala ocenić ilość oraz jakość kości, do której będzie wszczepiany implant.

Często sam zabieg implantologiczny musi poprzedzić zabieg regeneracji tkanek, bo ilość kości jest niewystarczająca. Dzieje się tak najczęściej, gdy pacjenci zwlekają z uzupełnieniem brakującego zęba lub wcześniej stosowali tradycyjne protezy zębowe – stwierdza implantolog Aleksander Bielecki. Kość pod wszczepienie implantu odbudowuje się między innymi za pomocą biomateriałów. Jednym z nich jest własny pacjenta L-PRF™.

…nowoczesna odbudowa kości

L-PRF jest metodą, która wykorzystuje bogato płytkową fibrynę, którą uzyskujemy z krwi własnej pacjenta. Ponieważ jest to materiał autogenny, niemal wykluczamy ryzyko odrzucenia materiału w procesie leczenia, skracając jednocześnie czas leczenia – tłumaczy dr Bielecki.

L-PRF™ (z ang. Leukocyte-Platelet Rich Fibrin) od kilku lat z powodzeniem stosowana jest w zagranicznych ośrodkach stomatologicznych, w Polsce to wciąż nowość. – Sam zabieg nie jest inwazyjny i skomplikowany – podkreśla specjalista z Dentica Bieleccy.

Do specjalnych probówek próżniowych pobiera się krew pacjenta, którą następnie umieszcza się w specjalnej wirówce, aby oddzielić osocze. Tak przygotowany materiał poddany jest ostatecznej obróbce, której celem jest wytworzenie bogato płytkowego biomateriału – tzw. L-PRF™, który następnie jest aplikowany w miejsce zabiegowe.

L-PRF™ nie tylko w implantologii

Ten naturalny biomateriał obfituje w czynniki wzrostu i cytokiny – białka, które odgrywają ogromną rolę w procesie odbudowy tkanek – podkreśla dr Aleksander Bielecki. – Stopniowe ich uwalnianie się z preparatu naturalnego L-PRF™, przyśpiesza angiogenezę i gojenie oraz zmniejsza ryzyko powikłań pozabiegowych, jak na przykład stany zapalne czy infekcje – dodaje specjalista.

Metoda L-PRF™ ma zastosowanie w wielu zabiegach stomatologicznych z zakresu chirurgii, m.in. regeneracji ubytków kostnych, augmentacji zatoki, leczenie defektów podniebienia czy odbudowy dziąseł. Zastosowanie autogenicznego biomateriału L-PRF™ zdecydowanie przyśpiesza proces regeneracji tkanek, a tym samym całego leczenia stomatologicznego.

Właściwy zabieg implantacji

Odbudowa tkanek kostnych i miękkich trwa zazwyczaj kilka tygodni. Kolejnym etapem leczenia implantologicznego jest już sam zabieg implantacji, podczas którego wszczepia się tytanową śrubkę w kość. – Implanty mają specjalne powłoki, które również przyśpieszają proces osteointegracji i stabilizacji implantu. Po około 6 tygodniach można przystąpić do ostatniego etapu leczenia, którym jest zaopatrzenie protetyczne implantu w koronę zęba – wyjaśnia implantolog i protetyk z Dentica Bieleccy.

Do wyboru mamy kilka rodzajów koron protetycznych, ale najbardziej zbliżone do zębów naturalnych są te pełnoceramiczne. Wykonane są na podbudowie z tlenku cyrkonu lub dwukrzemianu litu, który zapewnia naturalną przejrzystość korony i są wyjątkowo trwałe.

Ważne planowanie zabiegu

Oprócz doświadczenia ośrodka stomatologicznego, w którym chcemy wykonać zabieg wszczepienia implantów, warto zwrócić uwagę na sam proces planowania tego rodzaju leczenia. Ważna jest precyzyjna diagnostyka, ewentualna bezpieczna regeneracja tkanek oraz wybór optymalnego dla nas implantu spośród wielu dostępnych na rynku systemów implantologicznych.

Wszystkie te etapy mają wpływ na ostateczne efekty, trwałość implantów, ale i nasze zdrowie! – podkreśla lek. stom. Aleksander Bielecki z Dentica Bieleccy.