Średnio 10 zębów brakuje Polakowi, który ukończył 35 lat, a całkowity brak uzębienia dotyczy aż 25% osób po 65. roku życia! Tymczasem lekarze ostrzegają, że braki w uzębieniu to nie tylko problemy estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne. Współczesna protetyka, czyli dziedzina stomatologii zajmująca się odtwarzaniem uzębienia, dysponuje wieloma rozwiązaniami w walce o pełny uśmiech.

Brak nawet jednego zęba może powodować poważne problemy zdrowotne.
Brak nawet jednego zęba może powodować poważne problemy zdrowotne.

Dlaczego tracimy zęby?

Chociaż powodów utraty zębów jest wiele, to wciąż głównym czynnikiem jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Powinniśmy pamiętać o szczotkowaniu zębów przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku. – Musimy pamiętać o odpowiedniej technice szczotkowania oraz również o oczyszczaniu języka i podniebienia. To idealne miejsca do namnażania się bakterii, które przyczyniają uszkodzeń zębów – tłumaczy lek. stom. Aleksander Bielecki, implantolog i protetyk ze Specjalistycznego Gabinetu Stomatologicznego Dentica Bieleccy.

Jak dodaje specjalista, powodem utraty zębów jest również zbyt późne podejmowanie leczenia stomatologicznego!Boimy się dentysty, więc odwiedzamy go dopiero wtedy, gdy boli ząb. A wtedy niejednokrotnie jest już za późno na leczenie i pozostaje jedynie usunięcie chorego zęba– ubolewa dr. A Bielecki. – Często również sami pacjenci nalegają na usunięcie bolącego zęba, chcąc w ten sposób szybko pozbyć się bólu. Nie zdają sobie przy tym konsekwencji tej decyzji na własne zdrowie – dodaje stomatolog.

Cierpi cały organizm

Kiedy w jamie ustnej brakuje nawet jednego zęba (!) może to odbić się na naszym zdrowiu. Niepełne uzębienie powoduje niewłaściwe przygotowanie pokarmów w jamie ustnej do dalszego procesu trawienia. To powoduje obciążenie całego układu pokarmowego i zaburzenia. W trakcie samego gryzienia przeciążają się jednostronnie stawy skroniowo-żuchwowe, pojawiają się bóle głowy i deformacje uzębienia.

Podczas żucia pokarmów, siły nacisku w jamie ustnej rozkładają się nierównomiernie. To osłabia pozostałe zęby. Po dłuższym czasie problem staje się coraz bardziej widoczny. Zanika kościec, w którym były osadzone zęby, co zmienia proporcje naszej twarzy. Wyglądamy starzej niż w rzeczywistości! – wyjaśnia implantolog i protetyk z Dentica Bieleccy.

Doktor Bielecki wskazuje także na psychospołeczne problemy niepełnych uśmiechów. – Nie chcemy pokazać braków w uzębieniu, więc przyjmujemy nienaturalny wyraz twarzy. Jesteśmy wycofani w relacjach z innymi, mamy gorszą samoocenę i poczucie pewności siebie – wskazuje A. Bielecki.

Metody przywracania uzębienia

Na szczęście współczesna protetyka oferuje wiele metod przywracania pełnego uśmiechu – od tych tradycyjnych aż po bardziej zaawansowane. W przypadku całkowitego bezzębia najczęściej stosowane są ruchome protezy zębowe (tzw. sztuczne szczęki), przy mniejszych ubytkach są to mosty i korony protetyczne.

Tradycyjne protezy zębowe bardzo często stwarzają wiele problemów, szczególnie z mocowaniem. Są niestabilne i powodują dyskomfort w jamie ustnej – stwierdza lek. stom. Aleksander Bielecki. – Korony to z kolei rozwiązanie często stosowane po leczeniu kanałowym, kiedy to martwy ząb jest słabszy po zabiegu otwarcia korony zęba i poszerzeniu kanałów w celu ich oczyszczenia. Mosty protetyczne stosuje się natomiast do uzupełnienia kilku brakujących zębów. Metoda ta niestety ingeruje w zdrowe zęby, gdyż trzeba je zeszlifować, aby umocować konstrukcję dla mostu protetycznego – wyjaśnia lekarz protetyk.

Zaawansowaną metodą uzupełnienia braków w uzębieniu są implanty zębowe. Choć rozwiązanie droższe, to zdecydowanie bardziej trwałe i estetyczne. – Implant zęba to tytanowa śrubka, która imituje korzeń zęba. Na niej mocowana jest korona protetyczna, a nawet całe mosty protetyczne. To rozwiązanie najwierniej naśladuje pod względem estetycznym i funkcjonalnym naturalne zęby – podkreśla dr Aleksander Bielecki i dodaje: – Pacjenci coraz częściej decydują się na całkowitą protezę zębową, ale w oparciu właśnie o implanty. W ten sposób znika dyskomfort z uczuciem ciała obcego w buzi.

Zachować zęby na lata!

Chociaż nie ma problemu z zastąpieniem naturalnych zębów, to warto dbać o nasze pełne uśmiechy. Właściwa higienizacja jamy ustnej to podstawa ku naturalnemu uśmiechowi na długie lata! Powinniśmy również pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u lekarza dentysty – dorośli co pół roku, a dzieci nawet co 3 miesiące.

Musimy mieć świadomość, że poprawna higiena i regularne wizyty u stomatologa to szansa na zachowanie swoich naturalnych zębów nawet do końca życia! Ewentualne zaś braki w uzębieniu należy od razu zaopatrywać, zanim wpłyną negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie – kończy implantolog i protetyk z Dentica Bieleccy.