W naszych ustach zamieszkuje prawie 700 typów różnych mikroorganizmów! Towarzyszą nam one przez całe życie, znajdując właśnie w jamie ustnej doskonałe środowisko do rozwoju. Bakterie osadzające się na zębach i tkankach miękkich tworzą biofilm, który w krótkim czasie przekształca się w płytkę zębową, a później w twardy i trudny do usunięcia kamień. Ten zaś prowadzi do chorób przyzębia, które z kolei zwiększają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego czy oddechowego.

Czym jest biofilm?

Biofilm to skomplikowana trójwymiarowa struktura bakteryjna, zanurzona w lepkiej substancji zwanej macierzą. Może on powstawać praktycznie na każdej powierzchni w jamie ustnej: na zębach i dziąsłach, ale również implantach, protezach oraz innych uzupełnieniach. Tworzą go bakterie, pierwotniaki, drożdże i grzyby.

Powstawanie biofilmu w jamie ustnej rozpoczyna się od jednego wolnożyjącego mikroorganizmu, który przyczepia się do podłoża. Gdy znajdzie inne mikroorganizmy, wespół tworzą kolonię integrując się ze swoim siedliskiem i rozwijając się warstwowo. Każda kolejna warstwa izoluje poprzednią, a biofilm stopniowo narasta przekształcając się w kamień nazębny.

Biofilm przez swą skomplikowaną strukturę i ciągłe narastanie jest zagrożeniem dla zdrowia nie tylko jamy ustnej, ale całego organizmu. – Drobnoustroje „zamieszkujące” nasze usta są trudne do usunięcia, szczególnie te zalegające w trudnych do oczyszczania miejscach. Jedynym sposobem pozbycia się ich jest systematyczne czyszczenie uzębienia, dogłębnie usuwające zalegające na zębach, w szczelinach, a nawet poniżej linii dziąseł złogi bakteryjne. Ale nawet regularne szczotkowanie nie jest w stanie uchronić nas przed tworzeniem się biofilmu w jamie ustnej, bo dzieje się to błyskawicznie – wyjaśnia lek. stom. Magdalena Bielecka, periodontolog z Centrum Stomatologii Dentica Bieleccy.

Już kilka minut po oczyszczeniu zębów, pojawia się na nich osłonka – pelikulla, kilka godzin później tworzą się skupiska bakterii, a już po 12 godzinach następuje ich gwałtowny wzrost tworzący płytkę nazębną. Jedynie regularne wizyty u stomatologa i profesjonalne oczyszczanie zębów mogą nam zagwarantować prawie idealną czystość w jamie ustnej. Odpowiedzią na idealne oczyszczenie jamy ustnej z drobnoustrojów jest GBT – nowoczesna i nieinwazyjna metoda oczyszczania.

GBT – zaawansowana metoda oczyszczania

Na bazie doświadczeń w skuteczności usuwania kamienia, przebiegu profesjonalnej higienizacji, jak też odczuć pacjentów powstał protokół GBT (Guided Biofilm Therapy) będący najnowocześniejszą metodą usuwania biofilmu w jamie ustnej.

– GBT to nieinwazyjna, bezbolesna, delikatna i w pełni bezpieczna metoda oczyszczania zębów. To zaawansowana metoda oczyszczania zębów z płytki i kamienia nazębnego, ale również dziąseł i innych tkanek miękkich jamy ustnej z drobnoustrojów. GBT stosowana jest jako metoda oczyszczania zębów naturalnych, ale i implantów czy protez zębowych – tłumaczy dr M. Bielecka.

GBT to cały protokół profesjonalnej higienizacji jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym. Niezbędne jest urządzenie AIRFLOW® wyposażone w specjalną końcówkę, za pomocą której oczyszcza się zęby i dziąsła z biofilmu. Do oczyszczania stosowany jest zaś specjalny preparat – AIRFLOW® PLUS, o strukturze bardzo drobnego piasku. – Oczyszczanie GBT jest niezwykle precyzyjne i delikatne, a przy tym nie wymaga użycia innych narzędzi, stosowanych podczas tradycyjnego zabiegu oczyszczania zębów: skalera, piaskarki czy gumki do polerowania – mówi periodontolog z Centrum Stomatologii Dentica Bieleccy.

Profilaktyka i leczenie chorób przyzębia

Metoda GBT umożliwia oczyszczanie jamy ustnej z drobnoustrojów w nawet najbardziej trudnych do oczyszczenia miejscach, takich jak przestrzenie międzyzębowe czy kieszonki dziąseł. – Dlatego też GBT stosujemy w profilaktyce i w leczeniu chorób przyzębia, których przyczyną najczęściej są bakterie rozwijające się w kieszonkach dziąsłowych – wyjaśnia M. Bielecka.

Metoda GBT zalecana jest również dla pacjentów nie mających naturalnego uzębienia oraz jako metoda oczyszczania dla pacjentów posiadających aparaty ortodontyczny.