GBT (Guided Biofilm Therapy) to nowoczesna – niezwykle precyzyjna, a przy tym nieinwazyjna i bezpieczna – metoda oczyszczania jamy ustnej. Umożliwia nie tylko oczyszczania powierzchni zębów z płytki i kamienia nazębnego (jak to jest w tradycyjnej metodzie oczyszczania), ale również oczyszczanie dziąseł, kieszonek dziąsłowych i innych tkanek miękkich jamy ustnej z biofilmu.

 

Co to jest biofilm?

Biofilm to skomplikowana trójwymiarowa struktura bakteryjna, zanurzona w lepkiej substancji zwanej macierzą. Może on powstawać praktycznie na każdej powierzchni w jamie ustnej: na zębach i dziąsłach, ale również implantach, protezach oraz innych uzupełnieniach. Tworzą go bakterie, pierwotniaki, drożdże i grzyby.

Powstawanie biofilmu w jamie ustnej rozpoczyna się od jednego wolnożyjącego mikroorganizmu, który przyczepia się do podłoża. Gdy znajdzie inne mikroorganizmy, wespół tworzą kolonię integrując się ze swoim siedliskiem i rozwijając się warstwowo. Każda kolejna warstwa izoluje poprzednią, a biofilm stopniowo narasta przekształcając się w kamień nazębny.

 

Na czym polega metoda GBT?

GBT (Guided Biofilm Therapy) to cały protokół profesjonalnej higienizacji jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym. Niezbędne jest urządzenie AIRFLOW® wyposażone w specjalną końcówkę, za pomocą której oczyszcza się zęby i dziąsła z biofilmu. Do oczyszczania stosowany jest zaś specjalny preparat – AIRFLOW® PLUS, o strukturze bardzo drobnego piasku.

Oczyszczanie GBT jest niezwykle precyzyjne i delikatne, a przy tym nie wymaga użycia innych narzędzi, stosowanych podczas tradycyjnego zabiegu oczyszczania zębów: skalera, piaskarki czy gumki do polerowania. Dzięki ograniczeniu narzędzi, oczyszczanie GBT jest bezbolesne i nieinwazyjne, a stosowane urządzenie i preparaty są niezwykle precyzyjne w działaniu i bezpieczne.

Dla kogo oczyszczanie GBT?

Oczyszczanie GBT zalecane jest dla wszystkich pacjentów jako nowoczesna i skuteczna metoda higienizacji jamy ustnej, szczególnie zaś w oczyszczaniu trudno dostępnych miejsc (np. ciasne przestrzenie międzyzębowe).

GBT zalecana jest jako metoda higienizacji jamy ustnej dla pacjentów z implantami lub protezami zębowymi, a także borykającymi się z problemem chorób przyzębia.