19 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Doskonale jednak wiemy, że bombardowanie nałogowego palacza informacjami o szkodliwości palenia tytoniu może go tylko zdenerwować! Do decyzji o porzuceniu nałogu każdy musi dojrzeć sam. Zachęcamy natomiast do zwrócenia uwagi na higienę jamy ustnej, bo to miejsce „pierwszego starcia” dymu tytoniowego i zawartych w nim toksyn z naszym organizmem.

Dzień-Rzucania-Palenia

Dym tytoniowy i zawarte w nim toksyny negatywnie działają na cały nasz organizm. Te szkodliwe substancje powodują w jamie ustnej obkurczanie się naczyń krwionośnych dziąseł, osłabiają szkliwo zębów i podrażniają śluzówki. Przyczyniają się do próchnicy, szczególnie zaś próchnicy korzeni zębów, które często są u palaczy odsłonięte. To z kolei skutek oddziaływania toksyn z tytoniu na dziąsła, wywołujących nie rzadko choroby przyzębia, co skończyć się może nawet utratą zębów! Tytoniowy dym to również przyczyna nieprzyjemnego, nieświeżego oddechu.

Jeśli palimy papierosy, to nie bójmy się fotela dentystycznego i stale kontrolujmy stan zdrowia zębów i jamy ustnej! – apeluje lek. stom. Magdalena Bielecka ze Specjalistycznego Gabinetu Stomatologicznego Dentica Bieleccy.

Leczenie zębów i przyzębia u osób palących papierosy przebiega dłużej, a i efekty zabiegów utrzymują się krócej. Zęby są bowiem wciąż narażane na działanie szkodliwych substancji. – To wywołuje dalsze zmiany w już wyleczonych zębach i przebarwienia w zastosowanych wypełnieniach ubytków. Dlatego niezwykle ważna jest codzienna higiena jamy ustnej – podkreśla dr Magdalena Bielecka.

Jak dbać o higienę jamy ustnej?
Zęby szczotkujmy (a nie szorujmy!) szczoteczkami o średniej twardości, co najmniej dwa razy dziennie, zwracając uwagę na technikę szczotkowania. – Technika szczotkowania zębów ma wpływ na powstawanie ubytków w szkliwie i dalej zmian próchniczych. Dla palaczy zalecam np. technikę roll, czyli obrotowo-wymiatającą – radzi lekarz stomatolog z Dentica Bieleccy. Do higieny jamy ustnej stosujmy pasty i preparaty zawierające fluor, które zabezpieczą powstałe już mikroubytki w szkliwie czy odsłonięte korzenie zębów przed próchnicą. Ostrożnie z pastami wybielającymi! Ich długotrwałe stosowanie uszkadza szkliwo, co prowadzi do nadwrażliwości i próchnicy. Pamiętajmy także o oczyszczaniu języka, który jest świetnym miejscem dla rozwoju bakterii! Do oczyszczania języka stosujmy specjalne szczoteczki lub też szczoteczki, którymi czyścimy zęby.

Poza codzienną higieną jamy ustnej, zadbajmy również o regularne wizyty kontrolne u dentysty. – Niegroźnie wyglądająca biała czy czerwona zmiana na wardze, policzkach czy dziąsłach może być początkiem choroby nowotworowej. W porę wyleczona może nam nawet uratować życie! – przestrzega Magdalena Bielecka. Stała opieka stomatologiczna pozwoli również w odpowiednim momencie podjąć leczenie ewentualnych chorób przyzębia, niestety opornych do leczenia u palaczy. Nie leczona choroba przyzębia skutkuje szybkim ubytkiem kości, co objawia się rozchwianiem zębów, a w końcu ich utratą!